Promocje
Zestaw dla niecierpliwych
Zestaw dla niecierpliwych
259,00 zł 199,00 zł
szt.

Czarna Legenda cz. 1 - Archanioł

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 56,00 zł 56.00
ilość szt.
Ocena: 3.80952
Kod produktu: 9788378475354

Opis

Powieść „Archanioł” to pierwsza część trylogii „Czarna legenda”, której fabuła osadzona jest w XV-wiecznej Hiszpanii w czasach Królów Katolickich, Inkwizycji i Tomása de Torquemady

BLURB:

Mam na imię Antonio.

Mój surowy ojciec dawno temu zaciągnął u Boga pewien dług, który ja miałem spłacać w jego imieniu, wiodąc pobożne życie mnicha w klasztorze dominikanów Santa Cruz la Real w Segowii. W dniu moich czternastych urodzin przybyłem więc do opactwa i niechcący znalazłem się w samym centrum nadciągającej nad Hiszpanię katastrofy.

Okazało się, że klasztor pełen jest mrocznych tajemnic, jego mnisi zamiast wieść ciche i spokojne życie mają swoje ambicje i dążenia, zaś przeor Santa Cruz, padre Tomás de Torquemada zamierza narzucić Hiszpanii jarzmo złowrogiej Inkwizycji
i zniewolić jej lud strachem i płomieniami stosu.

W klasztorze oddano mnie pod opiekę ojca Armanda Castellano de Corell, wyjątkowo niebezpiecznego prawnika i genialnego lekarza. Starałem się czerpać z jego nauk
i służyć mu pokornie, ale jego okrucieństwo, niepohamowana ambicja, duma
i bezkompromisowość naznaczyły moje życie potwornym piętnem. Na zawsze.

W murach tego opactwa dzieją się straszne rzeczy, które niebawem ogarną cały kraj. Mój dziennik jest wiernym zapisem tych wydarzeń i świadkiem nadciągającej zawieruchy dziejów. Niech Bóg ma w opiece Hiszpanię…

HISTORIA W POWIEŚCI:

Fabuła dotyczy 1478 roku i obejmuje kilka miesięcy przygotowań Królów Katolickich oraz Tomása de Torquemady do utworzenia w Hiszpanii trybunałów Świętej Inkwizycji, a także planów reformy tej instytucji i podporządkowania jej w całości hiszpańskiej Koronie. Następnie Królowie Katoliccy czynią starania w Watykanie o ustanowienie w kraju trybunałów inkwizycyjnych. W tej części trylogii zostaje także zarysowany plan Torquemady dotyczący rozstrzygnięcia losów Żydów na Półwyspie Iberyjskim. Papież Sykstus IV tymczasem powołuje w Hiszpanii Inkwizycję, zaś Torquemada – będący do niedawna przeorem klasztoru dominikanów Santa Cruz w Segowii – wyjeżdża na dwór, by budować system i zostać Inkwizytorem Generalnym Królestwa. 


Beata Wasilewska (Wasilka - słowa jak marzenia) o książce:

Lektura dobrze napisanej powieści historycznej może być źródłem prawdziwej przyjemności. Ponadto, jeśli napisana została z ogromną dbałością o szczegóły, jest bliska prawdy historycznej i posługuje się pięknym językiem potrafi sprawić, że czyta się ją z satysfakcją i poczuciem dobrze spędzonego czasu. Do tego rodzaju książek mogę zaliczyć pierwszą część trylogii "Czarna legenda. Archanioł"autorstwa Anny Karbownik. Powieść o losach Hiszpanii w XV wieku pochłonęła mnie bez reszty i po raz kolejny upewniła, że współcześni polscy autorzy to ludzie z ogromną pasją, którą potrafią przekazać innym.
 
"Archanioł" to powieść, której akcja toczy się w zamkniętym i trochę oderwanym od rzeczywistości świecie, mianowicie na terenie małego klasztoru Świętego Królewskiego Krzyża w hiszpańskiej Segovii w XV wieku. Czy klasztor zakonu dominikanów, hermetycznie zamknięty i funkcjonujący według z góry określonych reguł może być na tyle ciekawym miejscem, aby umieścić w nim wszystkie wątki fabuły powieści? Czy to nie przytłoczy czytelnika? Przeciwnie. Okazuje się, że po wejściu za mury klasztoru czeka na nas wiele tajemnic do odkrycia, drobiazgowo opisane zwyczaje i reguła zakonna oraz wielka historia wykuwająca się niemal na naszych oczach. 
 
A wszystko zaczyna się, gdy czternastoletni Antonio de Garcia pojawia się przed furtą klasztoru dominikanów w Segovii. To wydarzenie zostało zaplanowane w dniu jego narodzin. Wówczas to ojciec Antonia zawarł z Bogiem układ, w obawie o życie rodzącej małżonki obiecał Stwórcy oddanie narodzonego dziecka do klasztoru. I tak też się dzieje.
Chłopiec wychowany w rodzinie szlacheckiej zostaje oddany Bogu wraz z pokaźnym posagiem zapakowanym w drewniane skrzynie. Antonio nie wie czego się spodziewać, jak potoczy się jego życie wśród braci zakonnych, co przyniesie mu nowicjat. Przywdziewa białą szatę i przystosowuje się do nowej egzystencji. Jego patronem i mentorem zostaje mnich Armand Castellano de Corell, wybitny lekarz, wykształcony w wielu dziedzinach nauki i protegowany przeora klasztoru, samego Tomasa de Torquemady.
 
Wraz z młodym nowicjuszem możemy przemierzać każdy zakątek opactwa, spacerować pomiędzy kamiennymi fontannami, poczuć pod stopami wygładzone przez lata chochlaki, wdychać aromat różnych gatunków krzewów różanych. Anna Karbownik opowiedziała bardzo sugestywnie o każdym miejscu ważnym dla powieściowych wydarzeń. Dbałość o detale architektoniczne, elementy wystroju każdego wnętrza, od ascetycznej celi mieszkalnej po wygląd gotyckiego kościoła, księgi, prace kopistów, szpital przyklasztorny i leprozorium stanowią o wyjątkowym charakterze powieści oraz świadczą o dobrym przygotowaniu autorki. Jednak to nie wszystko. Poza rewelacyjnie przedstawionym światem, sceną wydarzeń, na uwagę zasługują również kreacje poszczególnych bohaterów powieści. Ich wygląd, sposób myślenia i działania, wypowiedzi i przeżycia świadczą o bogatym portrecie zbiorowym, który udało się stworzyć autorce na kartach powieści. I chociaż postaci jest wiele łatwo zorientować się kto jest kim, ponieważ każdy wydaje się oryginalny.
 
Główny bohater powieści, młodzieniec Antonio to ciekawie ukazana postać. Poznajemy jego los dzięki temu, że prowadzi on dziennik. Opisuje w nim swoje myśli, wrażenia, pragnienia i emocje, które targają nim pod wpływem wydarzeń, do których dochodzi na terenie klasztoru. Antonio gniewa się, złości, nienawidzi, podziwia i poznaje smak przyjaźni. Nastolatek dorasta na naszych oczach, zmienia się w ciągu kliku miesięcy, dojrzewa pod wpływem przeżyć, jakie funduje mu jego opiekun, tytułowy Archanioł. To wyjątkowy człowiek, kontrowersyjny i fascynujący zarazem. Każdy z bohaterów powieści skonstruowany jest tak, że łatwo jest się z nim identyfikować. Oczywiście to główny bohater sprawia, że chętnie się z nim utożsamiamy, ponieważ mówi nam o wszystkim, wzrusza i bawi oraz mocno angażuje nas w wydarzenia fabularne.

"Czarna legenda. Archanioł"
to powieść historyczna, oparta na prawdziwych wydarzeniach związanych z działalnością Wielkiego Inkwizytora Tomasa de Torquemady. W umiejętny sposób udało się autorce zmierzyć z mitem o Inkwizycji, włączyć do fabuły analizę procesu inkwizycyjnego, prawne aspekty (warto dodać, że autorka z wykształcenia jest prawnikiem) i tematykę karania śmiercią za herezje, która do łatwych nie należy. Anna Karbownik wykonała imponującą pracę, udało się jej napisać bardzo obszerną powieść, która przedstawia realia i koloryt epoki średniowiecza. Poza kwestiami religijno - prawnymi dużo uwagi poświęciła ówczesnej medycynie. Obrazowo ukazała różne postacie trądu, tyfusu i malarii. Dzięki niej czytelnik może wejrzeć w los chorych oraz zrozumieć powody lęku przed tajemniczymi chorobami tak dziesiątkującymi ówczesne społeczeństwa.
Ponadto w ramach powieści możemy poznać tło społeczne Hiszpanii końca XV wieku, dzieje różnych rodów, z których wywodzą się niektórzy zakonnicy oraz sekrety życia zakonnego. 
Powieść wzbogacona jest przypisami, które dopełniają całość obrazu epoki i same w sobie stanowią ciekawą lekturę.
 
Anna Karbownik serwuje czytelnikowi interesujące zwroty akcji, mimo że nie ma tutaj zawrotnego tempa,  a sytuacje rodem z najlepszych klasycznych kryminałów i mroczny klimat powodują, że trudno oderwać się od lektury. Czy będę mogła zapomnieć o tym nastroju, tak pieczołowicie zbudowanym przez młodego mnicha za sprawą autorki, który zachęcał mnie do czytania jego opowieści? Myślę, że nieprędko.
Dla mnie "Czarna legenda. Archanioł" to literacka uczta, dzięki niej mogłam się delektować słowem pisanym, cieszyć ożywioną historią, w tym przypadku idealnie odmalowaną czarną legendą hiszpańskiej Inkwizycji, która wciąż wywołuje wiele niezdrowych emocji.Z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnego tomu trylogii pióra Anny Karbownik, już tęsknię  za wykreowanym przez nią światem i bohaterami.

Natomiast "Archanioła" mogę z czystym sumieniem polecić wielbicielom dobrych powieści historycznych i wszystkim, którzy potrafią docenić pasję i zaangażowanie pisarza.

Wasilka - słowa jak marzenia

https://wasilka-slowajakmarzenia.blogspot.com

 

Dane techniczne

ISBN 9788378475354
Wydanie Drugie
Rok wydania 2018
Wydawnictwo Wydawnictwo Enterprise
Autor książki Anna Karbownik
Oprawa miękka, zamszowa
Format 155 x 235 mm
Ilość stron 525

Opinie o produkcie (8)

21 listopada 2018

Na jednym z portali znalazłem taką opinię nt. tej książki. Podpisuję się pod tymi słowa. Zamawiam kolejne części! Podobno w ogólnej degrengoladzie czytelnictwa jaka nas dotyka najgorzej ma się powieść historyczna. Głownie dlatego, że kojarzy się z nudą źle nauczanej historii. Jest jednak szansa na zmianę, głownie za sprawa świetnych gatunkowych powieści jakie ostatnio za sprawą polskich autorów trafiają na rynek. Wśród nich na pewno poczesne miejsce zajmie cykl „Czarna legenda” Anny Burzyńskiej. Tak przynajmniej rokuje pierwszy tom -„Archanioł”. Antonio ma 14 lat, 30 maja 1478 roku przekracza próg klasztoru Santa Cruz la Real w hiszpańskiej Segowi. Tym samym jego ojciec, lokalny bogacz, spełnia złożoną przed laty obietnicę. Chłopak rozpoczyna nowicjat, zostaje ofiarowany Bogu. Wkracza w tajemniczy i mroczny świat wspólnoty zakonnej. Jego przewodnikiem na drodze duchowej zostaje ojciec Armando Castellano de Cerell, lekarz i zakonnik o olbrzymiej wiedzy, niejednoznacznej przeszłości i nazbyt wybujałej ambicji. Tak rozpoczyna się pasjonująca opowieść o Hiszpanii końca średniowiecza. Czasach w których świat się zmienia, polityka miesza się z religia. Trauma rekonkwisty wciąż jest silna a Tomás de Torquemada pełniący funkcję przeora klasztoru w Segowi snuje już plany rozniecenia stosów jak Hiszpania długa i szeroka. Inkwizycja powoli staje się faktem. Na tym historycznym tle Anna Burzyńska z precyzja typową dla akademickiego wykładowcy - którym jest – prowadzi wielowymiarową i podnoszącą wiele aspektów opowieść. Udało się w niej połączyć wiarygodny motyw dorastania i adaptacji do nowych warunków z rzetelnie udokumentowana płaszczyzną opowieści historycznej. Z pozoru jest to opowieść o wchodzeniu w dorosłość, o emocjach, o młodym człowieku wbrew woli osadzonym w innym, obcym i bardzo specyficznym środowisku. Z drugiej mamy świetnie nakreśloną warstwę życia codziennego w połowie XV wieku. Wreszcie mamy historię przez duże H. Bardzo tego wszystkiego dużo ale wszystko bardzo zmiksowane, połączone. Żaden ze składowych nie wybija się na plan pierwszy, nie dominuje nad pozostałymi ale też nie jest potraktowana przyczynkowo, po macoszemu. Wszystkie są w równowadze i świetnie się uzupełniają. Mam wrażenie, że autorce ten zabieg udał się przede wszystkim dzięki świetnemu pomysłowi stylizacji konstrukcji powieści na dziennik Antonia. Wymusiło to pierwszoosobową narrację i narzuciło naturalna hierarchię powłok fabularnych. No i narrator nie jest wszechwiedzący, co ma znakomity wpływ na lekką tajemniczość całości. Świetnie się to czyta, język jest potoczysty, postacie z krwi i kości. Nawet najbardziej epizodyczni bohaterowie są świetnie przedstawieni i choć nie zawsze czytelnik będzie podzielał ich motywacje, to zawsze uzna je za prawdopodobne i wynikające z określonych postaw i doświadczeń. Żadnych papierowych postaci. To ważne, bo pokazuję, że historia to nie jest nuda szkolnego podręcznika ale wypadkowa działania ludzi takich jak czytelnik. Czasami lepszych, czasami gorszych ale w swoim istnieniu prawdziwych. „Archanioł” to nie jest mała książeczka, to epicka opowieść rozpisana na 430 stron drobnego druku. Jednak pomimo skali i rozmiaru nie przytłacza, tekst jest wciągający i pochłania od czytelnika pierwszej strony. Wydarzenia dzieją się szybko, emocje bohaterów przechodzą na czytelnika dzięki czemu szybko można się w świat powieści zanurzyć bez reszty. Bardzo wam tę pozycję polecam i liczę, że kolejny tom będzie trzymał ten sam poziom.

28 listopada 2018

Jedna z lepszych pozycji na rynku, która świetnie opisuje proces inkwizycji. Polecam!

9 grudnia 2018

Z Archaniołem miałam okazję spotkać się po raz pierwszy już dawno temu. W oczekiwaniu na dalsze losy bohatera, sięgałam po różne pozycje, które jednak nie były w stanie skutecznie odciągnąć mojej uwagi od myśli o tym, co dalej wydarzy się u Armanda. Z ogromnym zadowoleniem przyjęłam wiadomość o ukazaniu się wszystkich części i oczywiście wszystkie przeczytałam, zarywając kilkanaście nocy z rzędu. Jest to zdecydowanie najlepsza pozycja na naszym rynku czytelniczym, a potencjał autorki, jej ogromna wiedza lekarska, prawnicza i historyczna są dowodem nie tylko ogromnej pasji uczenia się autorki, ale także umiejętności przekazania jej czytelnikowi. Bohaterowie książki są wyraziści, nie zawsze dają się lubić, wzbudzają skrajne emocje, denerwują, cieszą i wzruszają. Cała seria jest świetnym materiałem na film. Z niecierpliwością czekam na dalsze książki p. Anny!

11 grudnia 2018

To zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie dane mi było przeczytać w ostatnim czasie. Archanioł to dzieło bardzo klimatyczne, gdzie wszystko zostało opisane niezwykle szczegółowo. Czytelnik ma wrażenie, że jest świadkiem wszystkich wydarzeń rozgrywających się w klasztorze. Również bohaterowie powieści są mocno wyraziści. To ludzie z krwi i kości, którzy zostają w pamięci jeszcze długo po przeczytaniu książki. Do tego wszystkiego należy dodać ogromną wiedzę historyczną i medyczną autorki - tutaj również mamy wszystko przedstawione bardzo szczegółowo. Dzięki temu opisywane tutaj dzieło ma duże wartości poznawcze. Książkę przeczytałem jednym tchem i jestem szalenie ciekaw kolejnych tomów Czarnej Legendy. Szczerze polecam!

29 grudnia 2018

Przede mną ostatnia część Czarnej Legendy. Trochę boję się po nią sięgnąć, ponieważ dalej nie ma już nic. A może jest? Pani Anno - proszę o więcej!

28 stycznia 2019

Książka jest po prostu obłędna!!!!

8 marca 2019

"Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytajacego" "Czarna Legenda" pochłonęła mnie całkowicie. Czytałam w każdej wolnej chwili, w pracy, w domu, kiedy tylko się dało. Pod koniec ostatniego tomu zwolniłam, bo szkoda mi było, że to już koniec. Naprawdę Polecam! Rewelacja! Mam nadzieję doczekać ekranizacji. Dziś zaczęłam czytać następny utwór Pani Ani, jest to zbiór czterech opowiadań:"Lokator", "Eksperyment", "Fabryka Zabawek"i" Dziesięć minut". Wiem napewno,że będzie tak dobry ja "Czarna Legenda"

31 maja 2019

Zachwyciłam się powieścią Pani Anny „ Czarna Legenda” . Dla tych , którzy lubią czytać jest to uczta dla umysłu , zarówno poprzez treść przekazaną z najwyższym kunsztem jak i obfitość w postaci czterech opasłych tomów , nie jest to przyjemność , która kończy się po trzech wieczorach , a rozkosz trwająca wiele dni . To twórczość , która w odróżnieniu od wszechobecnej pseudo-literatury potrafi przenieść nas w czasie , przedstawić nam okrutne czasy inkwizycji , zdarzenia , których nie doświadczamy żyjąc tu i teraz , orazi zakamarki ludzkich umysłów w sposób niezwykle precyzyjny i wciągający . Dziękuję autorce za tę ogromną przyjemność jaką mam czytając powieść , za to jak wiele mogłam zrozumieć , nauczyć się i czekam na kolejne dzieła Pani autorstwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl