Promocje
Czarna Legenda cz. 2 - Akt Wiary
Czarna Legenda cz. 2 - Akt Wiary
68,00 zł 41,00 zł
szt.
Czarna Legenda cz. 1 - Archanioł
Czarna Legenda cz. 1 - Archanioł
56,00 zł 35,00 zł
szt.
Zestaw dla szczęśliwych posiadaczy Archanioła
Zestaw dla szczęśliwych posiadaczy Archanioła
203,00 zł 119,00 zł
szt.
Zestaw na początek
Zestaw na początek
124,00 zł 91,00 zł
szt.
Czarna Legenda cz. 3 - Spowiedź Tom II - Exodus
Czarna Legenda cz. 3 - Spowiedź Tom II - Exodus
69,00 zł 41,00 zł
szt.
Czarna Legenda cz. 3 - Spowiedź Tom I - Salim
Czarna Legenda cz. 3 - Spowiedź Tom I - Salim
66,00 zł 41,00 zł
szt.
Zestaw dla niecierpliwych
Zestaw dla niecierpliwych
259,00 zł 149,00 zł
szt.

Czarna Legenda cz. 2 - Akt Wiary

akt wiary.png
  • promocja
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 41,00 zł 68,00 zł 41.00
ilość szt.

Opis

Powieść „Akt wiary” to druga część trylogii „Czarna legenda”, której fabuła osadzona jest w XV-wiecznej Hiszpanii w czasach Królów Katolickich, Inkwizycji i Tomása de Torquemady.

BLURB:

Mam na imię Elena.

Przyszłam na świat w Ávili w rodzinie bogatego kupca bławatnego i czas dzieciństwa pamiętam jako sielankę. A potem nastała Inkwizycja, która od kilku lat rozsnuwa nad Hiszpanią zasłonę strachu i ciemności, śmierci i rozpaczy. Od niedawna w naszym mieście orzeka nowy przewodniczący świętego trybunału, ojciec Armand Castellano de Corell i nie ma dnia, by kogoś nie aresztowano i nie poddano torturom. Ludzie zaczęli znikać z ulic, a płomienie stosów na placu spaleń palą się niemal bez przerwy.

Nikt nie jest bezpieczny, zwłaszcza moja rodzina, która ukrywa przed Inkwizycją pewien sekret, przez który wszyscy możemy zostać skazani na śmierć. Pierścień strachu zaciska się wokół nas coraz ciaśniej, szpiedzy trybunału depczą nam po piętach, zaś nowy przewodniczący jest ponoć bardzo gorliwy i skuteczny
w wymuszaniu zeznań na torturach.

Jednak ja poznałam brata Armanda jako cudownego lekarza i przyjaciela, który nigdy nie odmówił mi pomocy i chronił mnie na każdym kroku. Wraz z jego przyjazdem do Ávili zaświeciło dla mnie nowe słońce. Opowiem wam o nim. Opowiem o miłości niemożliwej w czasach największej pogardy dla człowieczeństwa. O miłości do inkwizytora…

HISTORIA W POWIEŚCI:

Fabuła obejmuje lata 1488-1489 i ukazuje Inkwizycję „w działaniu” na przykładzie świętego trybunału w Ávili. Spotkamy się z opisem codziennego życia w państwie totalitarnym, jakim Hiszpania faktycznie stała się dzięki reformie dokonanej według planu królowej Izabeli oraz Torquemady, który w tej części trylogii jest już Inkwizytorem Generalnym.

Mamy więc do czynienia z mechanizmami państwa policyjnego – donosami, aresztowaniami, terrorem, „znikaniem ludzi”, psychozą wszechobecnych wrogów wiary, przesłuchaniami, torturami oraz kaźnią na stosie. Na przykładzie losów bohaterów można dowiedzieć się, jak dokładnie wyglądał proces przed obliczem świętego trybunału, więzienia, sale tortur i metody śledcze. Można zajrzeć do kancelarii, na salę sądową, do archiwów i gabinetu przewodniczącego trybunału.

Innym wątkiem historycznym powieści jest konflikt chrześcijan i Żydów na tle religijnym oraz problem konwertytów, którzy z judaizmu przeszli na katolicyzm, oraz bezwzględna polityka Inkwizycji wobec tzw. judaizantów, czyli osób oskarżonych o to, że pomimo przyjęcia chrztu nadal praktykują poprzednią religię.

Beata Wasilewska (Wasilka - słowa jak marzenia) o książce:

W kwietniu 2016 roku miałam okazję przeczytać powieść "Archanioł" autorstwa Anny Burzyńskiej. Lektura pierwszej części, zapowiadanego cyklu "Czarna legenda" dała mi wtedy wiele satysfakcji, bowiem "Archanioł" okazał się doskonałą powieścią historyczną, napisaną z ogromną dbałością o szczegóły, plastycznie ukazującą rzeczywistość Hiszpanii w czasach Świętej Inkwizycji. 
Po dwóch latach oczekiwania, ponownie miałam okazję zanurzyć się w tym świecie. Tym razem mogłam przeczytać "Akt wiary", czyli część drugą cyklu "Czarna legenda". Pisarka wydała ją pod swoim drugim nazwiskiem - jako Anna Karbownik.

Powieść przenosi nas w czasy piętnastowiecznej Hiszpanii, będącej wówczas pod wpływem Inkwizycji hiszpańskiej, która będąc odłamem Świętej Inkwizycji, wpłynęła na obraz historii Kościoła jaki dzisiaj mamy przed oczami. Tym razem mamy możność przebywać w środkowej części Hiszpanii, w dzisiejszym regionie Kastylii i Leónu, w mieście Ávila. Dzięki talentowi i umiejętnościom pisarskim Anny Karbownik, możemy zanurzyć się w atmosferze miasta, chłonąć jego klimat, poznawać mieszkańców, przybyszów, przyjrzeć się ich domostwom, spędzić czas na placach, rynkach, wśród pachnących drzewek pomarańczowych i migdałowców. 
Główną bohaterką powieści jest Elena Lucientes, która wiosną 1488 roku skończyła piętnaście lat. Młoda dziewczyna, wspominająca swoje dzieciństwo jako czas radości i sielanki. Jednak z upływem czasu, z kart jej pamiętnika, prowadzonego w wielkiej tajemnicy, wyłania się obraz miasta i jego mieszkańców, żyjących w permanentnym strachu przed Inkwizycją. Jest to świat, w którym rządy Inkwizycji kontrolują ludzi na każdym kroku, przenikając do ich codzienności, sumienia, myśli i uczuć. Żyjąc w strachu, mają jednak swoje marzenia oraz codzienność, która daje im wytchnienie od smutku i niepewności. Gdy do miasta przybywa nowy przewodniczący świętego trybunału inkwizycyjnego, ojciec Armand Castellano de Corell, życie Eleny wkracza na zupełnie nowe tory. Dziewczyna, nie bacząc na czarną legendę związaną z ojcem Armandem, która spowija go niczym mroczny całun, obdarza go wielkim uczuciem, miłością niemożliwą w tych dramatycznych czasach. Elena pokochała inkwizytora, widząc w nim nie tylko gorliwego wojownika Inkwizycji, którego ambicja wiodła do najwyższych stanowisk i funkcji wyznaczonych przez samego Tomása de Torquemadę. Elena widziała w nim niezwykle utalentowanego lekarza, który poświęcał wszystko swoim pacjentom, widziała w nim również prawdziwego przyjaciela, który potrafił ją chronić i dbać o nią w każdej chwili ,którego obdarzyła zaufaniem i pięknym uczuciem. A jednak spotkanie tych dwojga doprowadziło do wielkiej tragedii...
Moim zdaniem powieść "Akt wiary" to niezwykły hymn pochwalny na cześć pokładów ludzkiego dobra i miłości, które nie znają żadnych granic. Autorka pisała ją najdłużej spośród wszystkich części trylogii "Czarnej legendy". Powstało monumentalne dzieło, za które bardzo jej dziękuję, ponieważ lektura tej powieści wywołała we mnie ogrom różnorodnych emocji, powiem szczerze, że dawno już tekstu w książce nie przesłaniały mi łzy, które zbierały się wraz z odczytywanymi słowami. Pani Anno, napisała Pani powieść piękną, która spełniła wszystkie moje oczekiwania, a nawet je przewyższyła. 


Anna Karbownik napisała powieść, w którą włożyła całe swoje serce, obdarzyła ją emocjami, które towarzyszą lekturze na każdym kroku. Jednocześnie wykonała prawdziwie benedyktyńską pracę, oparła swą powieść na źródłach historycznych, między innymi fragmentach zeznań oskarżonych przed trybunałem Inkwizycji, dokumentach prawnych dotyczących procedury procesu inkwizycyjnego. Autorka odbyła wiele podróży do Hiszpanii, odwiedziła Segovię (główne miejsce akcji powieści "Archanioł"), Ávilę, Sewillę, widziała miejsca spaleń związane z Inkwizycją hiszpańską, zobaczyła żydowskie juderie, np. w Cordobie. Dzięki tej pracy, powieść historyczna "Akt wiary" stoi na bardzo wysokim poziomie, przedstawia realia i koloryt epoki średniowiecza. Ponadto, poza kwestiami historyczno - religijno - prawnymi, dużo uwagi poświęca kwestiom medycznym. Anna Karbownik również w tym aspekcie podjęła trud zbadania źródeł opisujących medycynę XV wieku. Opisała choroby, z którymi zmagali się bohaterowie powieści i mieszkańcy ówczesnej Europy, takie jak trąd, tyfus plamisty, błonica i inne. Przedstawiła zabiegi medyczne: tracheotomię, szycie ran, przyjmowanie porodu w kontekście poglądów ludzi żyjących w XV wieku oraz nauki Kościoła i Świętej Inkwizycji.

Warto podkreślić, że poza warstwą fabularną powieści, bardzo ważną częścią książki, podobnie jak w przypadku poprzedniego tytułu cyklu, są przypisy autorskie, które świetnie dopełniają całości obrazu epoki i same w sobie stanowią fascynującą lekturę.

Powieść Anny Karbownik, pt. "Akt wiary", to jedna z najważniejszych książek jakie przeczytałam w życiu, niezależnie od tego jak górnolotnie to brzmi, uważam, że uczestniczyłam w literackiej uczcie, mogłam delektować się pięknem słowa, cieszyć żywą historią, podziwiać talent pisarski, który przysporzył mi wiele niezwykłych emocji. Cieszę się, że Autorka napisała jeszcze jedną część tej historii, że nie będę już musiała na nią czekać, bo jest gotowa i dostępna dla czytelników. 

Polecam "Akt wiary" wielbicielom historii, dobrych powieści, które świetnie kreują świat oraz bohaterów wielowymiarowych, intrygujących i niejednoznacznych. Każdy, kto ceni pasję i zaangażowanie pisarza, powinien przeczytać tę powieść. Moim zdaniem, to pozycja obowiązkowa dla miłośników powieści historycznych i obyczajowych, które sprawiają, że nie żałujemy czasu spędzonego na ich lekturze.

Dane techniczne

ISBN 9788378475361
Wydanie Pierwsze
Rok wydania 2018
Wydawnictwo Wydawnictwo Enterprise
Autor książki Anna Karbownik
Oprawa miękka, zamszowa
Format 155 x 235 mm
Ilość stron 904

Opinie o produkcie (4)

19 grudnia 2018

Już jakiś czas temu czytałam I część trylogii Czarna Legenda i nie myślałam że może mnie spotkać coś tak wspaniałego jak 2tom czyli Akt Wiary .Pani Anno taki talent nie może się zmarnować,Pani musi pisać bo to coś wspaniałego.Nie wiedziałam że można napisać o miłości tak wspaniałą powieść.Młodziutka Elena a Tak dojrzała,Armand inkwizytor i lekarz, opiekuńczy, dobry dla swoich pacjentów, a zarazem bezwzględny jako inkwizytor.Dowiedziałam się dużo o tych czasach,o Hiszpanii w 15 wieku. Z niecierpliwością czekam na następne części.Polecam lekturę na zimowe wieczory.Najlepszy prezent pod choinkę.

8 stycznia 2019

Jeśli szukasz w literaturze skomplikowanych postaci, które noszą w sobie i dobro, i zło, to taką znajdziesz w tej książce. Jeśli chcesz przeżyć piękną podróż do Hiszpanii, gdzie pachną kwiaty migdałowca i dojrzałe pomarańcze, to przeżyjesz. Jeśli interesuje Cię historia mrocznych katedr, więzień trybunału Inkwizycji, a także losy narodu żydowskiego, to również wiele się o tym dowiesz. Powieść Anny Karbownik to przepiękna, pełna emocji i wzruszeń opowieść, pobudza wyobraźnię i zmysły. Nie mogę doczekać się lektury kolejnych części.

28 stycznia 2019

Super kontynuacja!

27 marca 2019

Książkę przeczytałam niemal jednym tchem. Kosztem były zarwane noce, obowiązki domowe, praca i rodzina, ale BYŁO WARTO. Podczas lektury przeniosłam się do XVw Hiszpanii, czasów Inkwizycji i związanego z tym terroru, ale również do pięknej historii miłosnej (czystej i niewinnej). Podczas lektury spotykamy świat taki jak dziś. Są ludzkie przywary, np plotkarstwo, nadzieje i marzenia (przyszłość, zawód),rodzinne tajemnice (nic nie zdradzę),ważne wybory i wiele innych cech i zachowań ludzkich. „Czarna legenda” to będzie obowiązkowa pozycja dla moich (jeszcze małych) córek, jako posag na życie w tym świecie i na naukę o prawdziwych wartościach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl